Как се полага венецианска декоративна мазилка – стъпка по стъпка
Венецианската мазилка се използва от стотици години и никога не излиза от мода. Това може би се дължи на красивия, лъскав мраморен ефект, който се създава с нея. Тази декоративна мазилка спомага за създаването на уникални и зашеметяващи помещения. Освен това е добър начин да добавите характер към скучните или стари повърхности на стените в дома си. Следващите инструкции, споделени от специалистите в търговията на декоративни мазилки от Лерос ще Ви помогнат да преминете през процеса на полагане на много по-бързо и лесно.
Стъпка 1. Подготовка
1. Изберете гипс
Венецианската мазилка се предлага в две разновидности: на синтетична и на варова основа. Коя ще използвате зависи от парите, които сте решили да отделите и нивото на уменията Ви.
- Варовите мазилки са истинските венециански мазилки. С течение на времето се превръщат в камък. За разлика от изкуствените мазилки, те са издръжливи и запазват красотата си за по-дълго. От друга страна, истинската венецианска декоративна мазилка е по-трудна за полагане и е по-скъпа. Тя е естествена и се смята за по-екологична от синтетичната. Също така е устойчива на плесен. Може да се намери в най – различни цветове, или да се оцвети с варовик.
- Синтетичната венецианска мазилка е заместител на базата на акрил, който се предлага във всеки магазин за такива материали. На вид е подобна на традиционната, но е по-евтина. Въпреки това, синтетичната декоративна мазилка е с по-кратка продължителност на живота от традиционната и се поврежда по-лесно. Тя също се предлага в много различни цветове.
2. Подгответе инструментите си и поставете брезенти
- За да предпазите пода в работната си зона, е добра идея да го постелите с брезенти, както бихте направили, ако рисувате.
- Не използвайте хартиена лента за боядисване, за да защитите тавана и другите стени, на които няма да поставяте декоративна мазилка. Мазилката не е боя и ако се залепи за лентата, ще се напука или олющи, когато я премахвате. Особено ако работите с декоративна мазилка на варова основа.
3. Подгответе стените си
- Запълнете всички дупки в стената – в противен случай те могат да се виждат след полагането на декоративната мазилка.
- Ако стената, която планирате да замазвате, е с много неравна повърхност, може да се наложи да я шпакловате.
- Ако използвате синтетична мазилка, можете да запълвате дупки в стената с нея, докато я полагате.
4. Нанесете грунд
- С помощта на валяк за боядисване нанесете грунда по стената равномерно и внимателно. В зависимост от текстурата на стените, може да се наложи да го оставите да изсъхне и след това да нанесете втори слой, за да получите гладка, равномерна повърхност.
- За варова декоративна мазилка трябва или да нанесете мазилката директно, или да използвате специален грунд, наречен фондо. Естествената венецианска мазилка няма да прилепне добре към стандартните грундове.
5. Оставете да изсъхне
- Уверете се, че грундът е напълно изсъхнал, преди да нанесете мазилката. Това може да отнеме до 24 часа.
6. Подгответе мистрията си
- С помощта на шкурка, минете по ъглите на гъвкава стоманена мистрия. Това ще намали следите от ръбовете й по време на прилагането на мазилката.
Стъпка 2. Полагане на декоративна мазилка
1. Нанесете първия слой
- Използвайте мистрията, за да нанесете основния слой мазилка. С помощта на леки приглаждащи движения, размажете мазилката колкото е възможно по-тънко.
- Дръжте мистрията под ъгъл от 15 до 30 градуса и я избърсвайте често с чиста, суха кърпа, за да предотвратите натрупване на суха мазилка.
- Добра идея е да започнете от горен ъгъл на стената.
- За да нанесете мазилка в тесните места, като например в ъглите, просто нанесете мазилката с пръсти, като си сложите латексови ръкавици. След това незабавно избършете мазилката, която е попаднала върху повърхности, които няма да замазвате с нея.
- Ако използвате традиционна венецианска мазилка, окачете брезенти върху повърхността, за да изсъхва бавно и равномерно. В противен случай може да се напука.
2. Нанесете втория слой
- Ако използвате синтетична декоративна мазилка, нанесете втория слой около четири часа след първия. Ако сте избрали мазилка, на базата на вар, експертите препоръчват да изчакате до десет дни преди нанасянето на втория слой.
- Започнете от същото място, от където сте започнали да нанасяте първия слой. Дръжте мистрията под ъгъл от 30 до 60 градуса и полагайте мазилката, чрез дълги и къси припокриващи се движения, за да получите неравномерния вид на окончателното покритие.
- Ако не сте доволни от крайния резултат след нанасянето на втория слой, можете да нанесете и трети, ако желаете.
3. Оставете да изсъхне
- Цялата мазилка трябва да бъде напълно суха, преди да продължите. Както казахме по-горе, ако използвате мазилка на базата на вар, окачете брезенти, за да направите процеса на изсъхване по-равномерен и плавен.
4. Полирайте повърхността
- Преминете през последното покритие с кръгови движения с чиста мистрия, която се държи под ъгъл от 30 градуса, за да придаде полиран вид. Колкото повече полирате декоративната мазилка, толкова по-лъскава ще стане.
- При синтетична мазилка, можете да минете с шкурка 400-600, ако искате да се получи по-матов завършек.
- Синтетичните мазилки могат да се полират по всяко време – от около четири часа до седем дни след нанасянето на последния слой.
5. Нанесете покритието
За да се запази полираният вид и да се осигури издръжливост на готовата мазилка, добра идея е да използвате някакъв вид покритие.
- Ако работите със синтетична декоративна мазилка, купете покритие, произведени специално за този вид. Някои от тях дори се предлагат в различни цветове, ако решите да промените цвета на стената си след нанасяне на мазилката.
- Можете също така да покриете мазилката с пчелен восък или ленено масло, за да я защитите. Това обаче може леко да промени цвета й.