Момче, или момиче? Полът на бебето може да повлияе върху имунната система на майката.
Оказва ли полът на бебето влияние върху имунната система на майката? Ново проучване изследва връзката между пола на плода и имунния отговор на майката към болестите.
Екип от изследователи от Медицински център „Уекснер“ на държавния университет в Охайо, реши да изследва дали има връзка между пола на бебето и имунитета на майката.
Екипът беше ръководен от Аманда Мичъл, изследователка в института за изследвания по поведенческа медицина в „Уекснер“.
Изследването е предизвикано както от анекдотични доказателства, така и от научни изследвания (споменати от авторите), които показват, че полът на плода влияе върху няколко физиологични реакции в майката. Гликемичният контрол, кръвното налягане и нивата на кортизола са показали, че се различават в зависимост от пола на плода.
В новото проучване, Мичъл и екипът и са изследвали 80 жени на ранен, среден и късен етап от бременността си. От тези бъдещи майки, 46 са бременни с момчета и 34 с момичета. Учените излагат имунните им клетки на бактерии, за да видят дали реагират различно в зависимост от пола на плода.
Женският плод повишава нивата на провъзпалителни цитокини.
По-конкретно, Мичъл и нейните колеги са изследвали нивата на цитокините при бременни жени. Цитокините представляват сигнализиращи молекули, които регулират имунитета и възпалението. Те помагат на клетките да общуват помежду си, когато има възпаление в тялото. Цитокините са част от естествения имунен отговор на организма, но могат да причинят заболяване, когато се отделят постоянно. Това е подобно на това как възпалението е решаващ елемент от имунния отговор, но прекалено много от него могат да причинят болка и умора.
Проучването анализира нивата на цитокините както в кръвта, така и в лабораторната проба, изложена на бактерии.
Изводите показват, че жени, бременни с момичета, могат да получат по-тежки симптоми на някои заболявания.
„Докато жените не проявяват разлики в нивата на кръвните цитокини въз основа на пола на плода, ние открихме, че имунните клетки на жените, които носят женски зародиши, продуцират провъзпалителни цитокини, когато са изложени на бактерии. Това означава, че жените, които са бременни с момичета, показват повишена възпалителна реакция, когато тяхната имунна система е била предизвикана, в сравнение с жените, които са бременни с момчета.“
Увеличеното възпаление, забелязано в това проучване, може да обясни защо жените, бременни с момичета, имат тенденция да имат по-тежки симптоми на предшестващи заболявания. Примерите, дадени от учените, включват астма и алергии, които са и двете състояния, които изглеждат изострени при носене на женски плод в сравнение с мъжки.
Заключението, което е направено от Аманда Мичъл относно проведеното изследване е следното:
„Това изследване помага на жените и техните акушер-гинеколози да признаят, че полът на плода е един от факторите, които могат да повлияят на това как женското тяло реагира на ежедневните имунни предизвикателства и може да доведе до по-нататъшно проучване как разликите в имунната функция могат да повлияят на реакцията на жената на различни вируси, или хронични здравни състояния (като астма), включително дали тези реакции оказват влияние върху здравето на плода.“
Необходими са повече изследвания, за да се разбере точно как бременността засяга възпалението. Мичъл предполага, че половите хормони, или други хормони, открити в плацентата, могат да повлияят на възпалителните нива.
„Важно е да помислим за поддържането на една здравословна имунна дейност, което не означава непременно, нейното подсилване. Когато нечии организъм има твърде малък, или твърде голям имунен отговор, това може да бъде проблематично“ – добавя Мичъл.
„Изследванията показват, че упражненията поддържат здравословно имунно функциониране, както и консумацията на някои храни, като листни зеленчуци, и релаксиране чрез дейности като медитация. Разбира се, винаги е важно да се консултирате с вашия лекар, преди да направите такъв тип промени.“ – отбелязва тя.